La XXIV Mostra de Cinema comença diumenge amb la projecció del darrer film de Sergi López, “La curva de la Felicidad”

Al sisè concurs de curtmetratges d’enguany s’han presentat 42 treballs

Diumenge, 29 de setembre, comença la XXIV Mostra de Cinema organitzada pel Patronat Municipal de Cultura de Mataró amb la projecció de la pel·lícula “La curva de la felicidad”, una producció francoespanyola que acaba d´estrenar-se a Catalunya i està dirigida per Manuel Poirier i protagonitzada per Sergi López.


Una de les novetats de la Mostra d´enguany, que tindrà lloc fins el 13 d´octubre al Teatre Monumental (La Riera, 169), és la programació d´un cicle específic dedicat a realitzadors novells*. El cartell de la present edició de la mostra és precisament el que correspon a un d´aquests films, “Smoking room”, de Roger Gual, que serà projectada el darrer dia del certamen.

El preu de les entrades és de 3,60 euros per sessió i per la compra de cinc sessions diferents, el Patronat Municipal de Cultura en regala una altra. Les localitats estan a la venda a taquilles del Teatre, a les oficines del Patronat (de 18 a 21 hores), a les oficines de Caixa de Catalunya o a través del Telentrades (902 10 12 12).

VI Mostra i concurs de curtmetratges

A la sisena edició del concurs de curtmetratges s´han presentat aquest any 42 treballs d´arreu de l´Estat, dels quals el jurat ha fet una selecció dels millors i seran exhibits abans de la projecció dels films de la Mostra de Cinema.

Per altra banda, els curtmetratges seleccionats pel jurat es podran veure també per TV de Mataró (cada dia, a les 21 hores) i a la Mostra Golfa que organitza l´Arcàdia Cultural Cafè els dies 1,2,8, i 9 d´octubre (a les 23 hores).

El dia 13 d´octubre es farà al matí una projecció de tots els curts produïts al Maresme i, a la tarda, es farà l´entrega de premis del concurs. Al millor curt li correspondrà un premi de 3.000 euros, i hi haurà també quatre premis de 600 euros per al Premi del Públic, al millor actor, a la millor actriu, i al millor curt en format digital. Per a votar en el Premi del Públic s´ha d´omplir una butlleta que es distribueix al Teatre Monumental, a l´Arcàdia, o a través dels webs de TV Mataró i de l´Ajuntament (www.infomataro.net). Entre els participants en les votacions, s´hi sortejarà un passi individual per a totes les sessions de cinema del Patronat Municipal de Cultura corresponents a la temporada 2002-2003.

La programació, dia a dia

Diumenge 29 de setembre.

19 hores.

Curt: “Fràgil”, d´Àlex Manzanares (Catalunya, 2002)

Film: “La curva de la Felicidad”, de Manuel Poirier (França-Espanya, 2002).

22 hores.

Curt: “Libertad provisional”, d´Ignacio Nacho (Espanya, 2002).

Film: “Mullholland drive”, de David Lynch (EUA, 2001)


Dilluns 30 de setembre

22 hores.

Curt: “Siempre nos quedará París”, de Marta González (Espanya, 2001).

Film: “Vuelvo a casa”, de Manoel de Oliveira (Portugal, 2001).


Dimarts, 1 d´octubre

22 hores.

Curt: “Uno más, uno menos”, de Álvaro Pastor i Antonio Naharro (Espanya, 2002).

Film: “Elling”, de Peter Naess (Suècia, 2001)


Dimecres 2 d´octubre

22 hores.

Curt: “Expediente WC”, d´Arturo Ruiz Serrano (Espanya, 2001)

Film: “Lola vende cà”, de Llorenç Soler (Catalunya, 2000)


Dijous 3 d´octubre

22 hores.

Curt: “Pensar mal”, d´Álvaro Begines (Espanya, 2001)

Film: “La quadrilla”, de Ken Loach (Regne Unit, 2001)


Divendres 4 d´octubre

22 hores.

Curt: “Desaliñada”, de Gustavo Salmerón (Espanya, 2001)

Film: “Hedwig and the angry inch”, de John Cameron (EUA, 2001)*


Dissabte 5 d´octubre

19 hores.

Curt: “Killing the spot”, d´Albert Pérez (Espanya, 2001)

Film: “Metrópolies”, de Taro Rin (Japó, 2001)

22 hores.

Curt: “El postcoitum sabe a traguitos de café”, d´Eduard Grau (Espanya, 2001)

Film: “El empleo del tiempo”, de Laurent Cantet (França, 2001)


Diumenge 6 d´octubre

19 hores.

Curt: “Matadero”, de Xuan Acosta i Manuel F. Torres (Espanya, 2002)

Film: “En tierra de nadie”, de Danis Tanovic (Bòsnia, 2001)*

22 hores.

Curt: “Litio”, de Sergio Blasco (Espanya, 2002)

Film: “Julien Donkey-Boy”, de Harmony Kornie (EUA, 1999)*


Dilluns 7 d´octubre

22 hores.

Curt: “Amor supremo”, de Jorge Acebo (Espanya, 2001)

Film: “Las lágrimas del tigre negro”, de Wisit Sasantieng (Tailàndia, 2000)


Dimarts 8 d´octubre

22 hores.

Curt: “V.OV”, d´Antonia San Juan (Espanya, 2001)

Film: “La bicicleta de Pekín”, de Xiaoushuai Wang (Xina, 2001)


Dimecres 9 d´octubre

22 hores.

Curt: “Clases de ruso”, de Joseé Antonio Bonet de Luna (Espanya, 2002)

Film: “La pizarra”, de Samira Makhmalbaf (Iran-Itàlia, 2000)*


Dijous 10 d´octubre

22 hores.

Curt: “Con dos cojones”, de Manel Martínez (Espanya, 2001)

Film: “Escape to paradise”, de Nino Jacusso (Suïssa, 2001)*


Divendres 11 d´octubre

22 hores.

Curt: “Hary Daifirido”, de Santiago Zanou (Espanya, 2002)

Film: “Little Senegal”, de Rachid Boachareb (Senegal-França 2001)


Dissabte 12 d´octubre

19 hores.

Curt: “El barbero ciego”, d´Alber Ponte (Espanya, 2002)

Film: “Waking life”, de Richard Linklater (EUA, 2001)*

22 hores.

Curt: “AEIOU”, de Jorge Carrascosa (Espanya, 2002)

Film: “La Ciénaga”, de Lucrecia Martel (Argentina, 2001)*


Diumenge 13 d´octubre

12 hores. Projecció dels curtmetratges de Mataró i Maresme

19 hores. Film: “Smoking Room”, de Roger Gual (Espanya, 2002), i projecció dels curtmetratges premiats. *


Cinema per a les escoles i la gent gran


El Patronat Municipal de Cultura ha programat quatre sessions de la Mostra específicament per a escolars i una d´específica per a la gent gran i els alumnes de les escoles d´adults.


-Dilluns 7 d´octubre. “En tierra de nadie”, de Danit Tanovic (Bòsnia, 2001), a les 9.15 i a les 11.30 hores, per a estudiants de batxillerat.

-Dimarts 8 d´octubre. “La maldición del escorpión de jade”, de Woody Allen (EUA, 2001), a les 9.15 i a les 11.30 hores per a estudiants d´ESO i a les 17 hores per a la gent gran i escoles d´adults.

-Dimecres 9 d´octubre. “Érase una vez”, d´Olivier Dahan (França, 2001), a les 9.15 i a les 15.30 hores, per a alumnes d´entre 3r i 6è de primària.

-Dijous 10 d´octubre. “El púding màgic”, de Karl Zwicky i Robert Smit (Austràlia, 2001), a les 9.15 i a les 15.30 hores, per als estudiants de 1r i 2n de primària.